Kliknij po więcej produktów.
Nie znaleziono produktów.

Umysł dziecka

62,00 zł (brutto)
(62,00 zł egz.)
Data dostępności: 2022-01-18
Index:
32
Ulubione2
Dodaj do listy życzeń
Powiązane produkty
Brak elementów
Opis

Umysł dziecka

autorka: Maria Montessori

redakcja naukowa: dr hab. Barbara Surma, prof. AIK

format: B5 / objętość: 224 strony /oprawa miękka, klejona / rok wydania 2021

ISBN 978-83-2757-7-8


(…) Dziecko jest źródłem miłości. Kiedy się z nim stykamy, czujemy dotyk miłości. Miłość tę trudno zdefiniować. Wszyscy ją odczuwają, ale nikt nie potrafi opisać jej źródeł, ocenić w pełni jej konsekwencji ani dostrzec jej siły jednoczącej ludzi. Kiedy mówiliśmy o dziecku, czuliśmy się i czujemy coraz bardziej zjednoczeni w braterskich odczuciach mimo wszelkich różnic rasy, religii i pozycji społecznej. Dzieci przezwyciężają nieufność i odrzucenie, które zawsze są obecne w codziennym życiu ludzi i grup społecznych.

W obecności dziecka opuszcza nas nieufność, stajemy się delikatni i życzliwi; bowiem kiedy skupiamy się wokół dziecka, ogrzewa nas płomień życia, który płonie tam, skąd życie wzięło początek. W emocjach dorosłych współistnieją nienawiść i miłość. Ale miłość jest uczuciem fundamentalnym, a nienawiść nabytym, zapożyczonym. Miłość, jaką odczuwamy wobec dziecka, musiała potencjalnie istnieć kiedyś także wśród ludzi, skoro tworzyli wspólnoty, bo bez miłości nie ma wspólnoty (…).


Z przedmowy do pierwszego polskiego wydania:

(...) Myśl pedagogiczna zawarta w tej monografii jest wynikiem wieloletniej obserwacji dziecka i naukowej refleksji Marii Montessori nad jego rozwojem od chwili poczęcia aż do osiągnięcia dojrzałości, ale także nad konwencjonalną edukacją, która w tych czasach intensywnie się zmieniała pod wpływem tak zwanego Nowego Wychowania. Wszystkie powstające na początku XX wieku koncepcje mają wspólną genezę. Jest to dziecko, którego nie można już traktować jako „miniaturę człowieka dorosłego”, ale jako osobę intensywnie rozwijającą się, kształcącą swoją osobowość i wszystkie istotne cechy charakteryzujące istotę ludzką.

dr hab. Barbara Surma, prof. AIK


Szczegóły produktu
32

Menu

Ustawienia

Utwórz darmowe konto aby zapisać w ulubionych.

Zarejestruj

Utwórz darmowe konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zarejestruj